Jak se přestěhovat do zahraničí
Chystáte se opustit současný domov a vydáváte se prozkoumat život v zahraničí? Pak vás čeká nejen spousta nových dobrodružství, ale i věcí, na které se vyplatí pomyslet ještě předtím, než své rodné zemi řekne sbohem. To může být pěkná fuška. Abyste se měli od čeho odpíchnout nebo se ujistili, že jste na nic nezapomněli, projděte si náš seznam věcí, na které nezapomenout při stěhování do zahraničí.
Zařiďte si potřebné dokumenty a povolení
Při stěhování do zahraničí si v první řadě zkontrolujte úplnost a platnost cestovních dokumentů. Do některých zemí se dostanete pouze s občankou nebo pasem, jinam si musíte s předstihem zajistit víza nebo třeba očkování. Pokud se v nové zemi chystáte pracovat, nezapomeňte také na pracovní povolení a další důležitou dokumentaci, kterou byste mohli potřebovat a ideálně si s sebou pořiďte i dostatečné množství kopií potřebných dokumentů. Mezi důležité dokumenty, které si určitě zkontrolujte před tím, než se přestěhujete do zahraničí, patří:
- Rodný list
- Oddací list
- Pracovní nebo nájemní smlouva
- Řidičský průkaz/oprávnění pro řízení v cizí zemi
- Dokumenty o dokončeném studiu (vysvědčení, diplom)
- Průkaz pojištěnce (pokud se v ČR neodhlásíte a nebudete si platit zdravotní pojištění v cizině)
Zkontrolujte nedoplatky a odhlaste se od služeb, které nebudete využívat
Pokud se nejedná například o online televizi, kterou můžete a chcete sledovat i v novém bydlišti, před stěhováním do zahraničí zrušte předplatné a odhlaste se od odběru služeb, které nadále nebudete využívat. Zkontrolujte si nastavení pravidelných plateb, jestli vám něco neuniklo (například pravidelný příkaz na nájem). Vraťte knihy do knihovny a zjistěte, jestli vám někde nevisí nějaký zapomenutý nedoplatek, který by vás v budoucnu mohl doběhnout. Stejně tak si nezapomeňte změnit svou (trvalou/korespondenční) adresu.
V neposlední řadě myslete i na zdravotní pojištění. Při dlouhodobém pobytu v zahraničí se můžete od plateb za zdravotní pojištění v České republice odhlásit a ještě před odjezdem podat písemné Prohlášení. Po případném návratu a opětovnému přihlášení ale budete muset doložit doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině (nebo třeba pracovní smlouvu).
Nový bankovní účet a telefon
V nové zemi budete potřebovat bankovní účet v místní měně. O založení můžete v některých bankách požádat online, nebo se po přestěhování budete muset osobně dostavit na pobočku. Zjistěte, jaké banky se v okolí vašeho nového bydliště nacházejí, jaké jsou podmínky založení účtu a především jaké dokumenty budete k jeho založení potřebovat. Je možné, že celý proces chvilku potrvá, proto si raději připravte dostatečné množství peněz v hotovosti, případně si ověřte, jaký kurz používá vaše současná banka a jaké poplatky se pojí s užíváním vaší současné platební karty v zahraničí.
To samé platí pro váš telefon. Pokud se stěhujete v rámci EU, můžete alespoň ze začátku používat současný mobilní tarif bez příplatku za roaming. Jakmile ho však v zahraničí používáte trvale, může vám operátor účtovat dodatečné poplatky. Proto se vám vyplatí pořídit si také nový telefonní tarif u místního operátora a ten současný zrušit nebo snížit.
Jak se budete stěhovat?
Nejprve si položte následující otázky: Co všechno s sebou povezete? Jaký dopravní prostředek ke stěhování zvolíte? Pokud máte (dostatečně velké) auto, které si chcete vzít s sebou, nezapomeňte si ověřit také místní regulace týkající se motorových vozidel. Například v Německu si před vjezdem do větších měst musíte zařídit ekologickou známku, jinde potřebujete dálniční známky a jiné licence či oprávnění.
Tip: Při převážení věcí leteckou dopravou můžete všechno sbalit do kufrů, takže své věci budete mít po ruce hned, nebo poslat zvlášť a počkat si na ně přibližně týden – objem věcí je ale poměrně omezený a v obou případech si pravděpodobně budete muset značně připlatit, zvlášť za rozměrnější a těžší zavazadla. Naopak při stěhování s využitím lodní dopravy si na doručení počkáte třeba i tři měsíce. Zlatou střední cestou je stěhování pozemní dopravou. Nejen že většinou ušetříte, ale po Evropě na své věci nebudete čekat déle než týden.
Způsob dopravy si zajistěte včas (ideálně si stěhování do zahraničí domlouvejte alespoň měsíc předem) a ujistěte se, že všechny vaše věci v pořádku dorazí s vámi. Zvlášť pokud stěhujete křehká, velká nebo těžká břemena, svěřte je raději profesionálům. Tak budete mít jistotu, že v novém domově najdete vše tak, jak jste to ve starém opustili, a navíc vám odpadne hromada starostí.
Stěhování do zahraničí může být brnkačka. Stačí vědět, na koho se obrátit
Mezinárodní stěhování je náročné, naštěstí ale existují způsoby, které vám ho mohou značně ulehčit. Cestou ke klidnému stěhování do zahraničí jsou především správní partneři. Ve STĚHOVÁNÍ Praha za vás vyřídíme komunikaci s celním úřadem, zajistíme pojištění a dodáme vám i certifikované obaly pro přepravu, většinu věcí kolem stěhování tak můžete klidně pustit z hlavy. A pokud balení a stěhování opravdu není vaší vášní, naši stěhováci za vás vše naplánují, zabalí, převezou, proclí a na místě znovu smontují, takže vám při stěhování ušetří mnoho sil, nervů a papírování. Celý tým navíc mluví plynně anglicky, takže se nemusíte obávat ani jazykové bariéry na cestách.