Jak na stěhování akvária s rybičkami
Obáváte se, aby vaši akvarijní mazlíčci zvládli stěhování bez úhony? Akvaristika je nádherný koníček, stěhování akvária a v něm žijícího života ale může být značnou výzvou. Rozhodně to ale neznamená, že byste je měli opustit! S pečlivou přípravou a opatrným přístupem zvládnete stěhování vy i vaše rybičky bez zbytečného stresu. Takže, jak na to?
1. Stěhujte akvárium bezpečně a svou situaci předem zvažte
Na rozdíl od stěhování se zvířaty, jako je pes, rybičku v akváriu nemůžete jen tak umístit na sedadlo a vyrazit na cestu. Před stěhováním akvária vás čeká několik zásadních kroků, které si dostatečně dopředu projděte a naplánujte.
V první řadě musíte vymyslet způsob stěhování akvária a hlavně jeho obyvatel:
-
Menší akvária můžete stěhovat v celku, ta větší vypusťte a ryby a jeho další obsah stěhujte zvlášť.
-
Mějte na paměti, že většina ryb zvládne cestovat maximálně 48 hodin. Delší cesta by se jim mohla stát osudnou.
-
Pokud cestou hodláte někde přespat, rozhodně své rybičky nenechávejte samotné v autě a vezměte si je s sebou (to ostatně platí pro všechna vaše zvířata).
-
Rybičky nejsou zvířata, která byste si mohli vzít s sebou na dovolenou nebo na víkend na chatu. Přemisťujte je a cestujte s nimi pouze v případech skutečně nezbytně nutných, jako je stěhování.
-
Při stěhování do zahraničí a cestě letadlem si zjistěte podmínky pro přepravu akvarijních rybiček u svého přepravce.
2. Těsně před stěhováním rybičky nekrmte
Je důležité, abyste do akvarijního prostředí (a především vody) před přesunem příliš nezasahovali. 24-48 hodin před stěhováním ryby nekrmte. Bát se o ně nemusíte – pokud jste se o ně dosud dobře starali, vydrží bez jídla minimálně týden.
3. Na vodě záleží
Voda je nejdůležitějším prvkem při stěhování akvária. 5 dní před stěhování vyměňte každý den zhruba 20 % vody v akváriu, ale ne více. Tak rybám zajistíte čistou vodu. S jejich stěhováním pak čekejte do poslední chvíle. Až budete mít vše ostatní sbaleno a naloženo, postarejte se o rybičky.
-
Nachystejte si platové pytlíky na ryby, které zakoupíte v každém zverimexu.
-
Třetinu pytlíku naplňte vodou z akvária.
-
Vylovte rybku a umístěte ji do vody v pytlíku. Nikdy nedávejte do jednoho pytlíku více ryb najednou!
-
Abyste měli jistotu, že vaše rybka bude mít co největší ochranu před protržením pytlíku a úniku vody, přetáhněte přes něj ještě jeden sáček.
-
Obyčejnou gumičkou pytlík pevně stáhněte tak, aby z něj voda neměla šanci uniknout.
-
Pokud vám cesta zabere déle než jednu hodinu, budete rybičkám muset zajistit také dostatečný přísun kyslíku (buď jím pytlík přímo nafouknete, nebo využijte např. tekutý kyslík). O nejlepším postupu se poraďte se svým chovatelem nebo ve zverimexu. Do pytlíku můžete umístit také živou rostlinu z akvária.
-
Pytlíky s rybkami umístěte do čistého kýble, vodotěsné přepravky nebo „piknikové“ termopřepravky. Kýbl naplňte zbylou vodou z akvária a zavřete vodotěsným víkem.
-
Pokud nemáte vodotěsnou přepravku (nebo vám zbylo málo vody z akvária), zajistěte pytlíky s rybami bublinkovou fólií.
4. Stěhování akvária
Pokud máte malé akvárium, můžete ryby stěhovat v něm. Před převozem z něj ale vyndejte všechny kameny, dekorace, filtr a další předměty. Ty by cestou mohly vaše ryby zranit. Z akvária také vylijte trochu vody, než ho uzavřete a zajistíte před vylitím.
Stěhování akvária plného vody zvyšuje riziko, že cestou praskne nebo se jinak poškodí. Navíc jsou poměrně těžká, proto je snazší ryby převážet v pytlíku viz bod 3. Nad stěhováním velkého akvária raději ani nepřemýšlejte.
5. Šťastnou cestu!
Během cesty rybky nekrmte, už tak pro ně bude velmi stresovou záležitostí. Na místě nejprve umístěte rybky v pytlíku do nového akvária a počkejte, až se adaptují na jeho teplotu vody. Teprve pak je vypusťte z pytlíku do vody.
Během stěhování s nádobami s rybkami zacházejte šetrně a vyberte si pomocníky, na které se můžete spolehnout. Profesionálové ze STĚHOVÁNÍ Praha vám zapůjčí krabice na stěhování a zajistí, že budou vaši mazlíčci i osobní věci během cesty v bezpečí a vy i rybky méně ve stresu.